14.3.2017 / Gösterim Sayısı : 810

İç Sularda Av Yasağı Başladı !!!

   4/1 ve 4/2 Numaralı Ticari ve Amatör Avcılığı Düzenleyen Tebliğlere göre; İlimiz İç Sularında Sazan, Kadife, Şiraz, Yayın, Tatlı Su Kefali (akarsular hariç) ve diğer türlerin  avlanmaları 15 Mart - 15 Haziran tarihleri arasında yasaktır.  Akarsularımızda olta ile Tatlısu Kefali ve Gümüş balığı avı serbesttir. Ayrıca Turna Balığının av yasağı Mart ayı sonuna kadar devam etmektedir.

    Yasağın başladığı tarihte elinde Sazan, Kadife, Şiraz ve Yayın balıkları bulunan satış ve toplu tüketim yerlerinin İl/ İlçe Müdürlüklerine başvurarak stok tespiti yaptırmaları ve 22.03.2017 tarihine kadar stoklarını tüketmeleri veya satışını durdurmaları gerekmektedir.

    15 Haziran'a kadar sürecek olan av yasağı döneminde yapılacak olan denetimlerde, yasak türleri avladığı tespit edilen amatör balıkçılara;     339 TL idari para cezası, yasaklı ürüne el koyma işlemi, ticari balıkçılara ise; 1.155 TL idari para cezası, yasaklı ürüne ve av aracına el koyma işlemi uygulanacaktır. Tüm balıkçılarımızın av yasaklarına uymaları gerekmekte olup, su ürünleri avcılığı konusunda bilinçli ve duyarlı vatandaşlarımızın, gördükleri yasak avcılık faaliyetlerini İl/İlçe Müdürlüklerimize ya da Jandarmaya bildirmeleri büyük önem arz etmektedir.

    İç sulardaki balık popülasyonunun artması ve su ürünlerinin sürdürülebilirliği açısından yasaklara uyulması gerekmektedir.

''