23.1.2017 / Gösterim Sayısı : 574

İl Müdürlüğümüz Toprak Analiz Laboratuvarı çalışmalarına devam etmektedir.

#Laboratuvar

      Bu kapsamda Müdürlüğümüz bünyesinde hizmet vermekte olan Toprak Analiz Laboratuvarımıza 31 Aralık 2016 tarihi itibariyle 1864 adet toprak örneği başvurusu yapılmış olup ilgili numunelerin analizleri ve gübre tavsiyeleri teknik elemanlarımızca yapılmıştır.

      Ayrıca 2016 Yılı Yayım Faaliyetleri çerçevesinde Müdürlüğümüz teknik elemanlarınca  "Toprak Analizinin Önemi ve Numune Alma Yöntemleri" ile ilgili olarak liflet hazırlanmış ve İl / İlçe Müdürlükleri aracılığıyla çiftçilerimize dağıtılmış ve düzenlenen çiftçi toplantılarıyla da ayrıca analize dayalı gübrelemenin önemi hakkında bilgilendirme çalışmaları yapılmıştır.

        Yüksek verim ve kaliteli üretim için gerekli unsurların başında dengeli ve düzenli gübreleme gelmekte olup dengeli ve düzenli gübrelemenin yolu da toprak analizinden geçmektedir. Bitkinin düzgün bir şekilde büyümesi ve gelişebilmesi için ihtiyaç duyduğu bitki besin maddelerinin düzeyinin tespiti ise ancak toprak analiziyle mümkündür. Toprak analizi sonucuna göre yapılan doğru gübre kullanımıyla çiftçilerimiz gereğinden fazla gübreleme yapmayacağından maddi kayba uğramadığı gibi, bitki de optimum fayda elde etmiş olmaktadır. Ayrıca yanlış gübre kullanımından doğabilecek tüm zararlarda engellenmiş olur.

       Bu kapsamda analiz yaptırmak isteyen tüm üreticiler 2017 yılı üretim sezonu boyunca da Laboratuvarımıza başvuruda bulunabileceklerdir. 

     Üreticilerimizin gübre kullanmadan önce mutlaka toprak analizini yaptırmaları ve alacağı analiz raporuna göre gübre kullanmaları menfaatlerinin gereğidir. toprak analizi yaptırmak isteyen üreticilerimizin laboratuvarımızdaki yoğunluğu dikkate alarak, ekim – dikim sezonundan en az 1 – 2 ay önce toprak örneklerini usulüne ve zamanına uygun bir şekilde alıp Laboratuvara teslim etmeleri gerekmektedir.

Tüm çiftçilerimize hayırlı ve bereketli bir üretim sezonu dileriz.

''