24.1.2017 / Gösterim Sayısı : 554

İl Müdürlüğünde Kuş Gribiyle İlgili Toplantı Düzenlendi...

#İl Müdürlüğünde Kus Gribi Toplantısı Yapıldı.

   Kuş Gribi (Avian İnfluenza) halk arasında Tavuk vebası olarak da bilinen, influenza virüslerinden A tipinin neden olduğu, evcil ve yabani kanatlılar ile memeli hayvanların çoğunda solunum ve sindirim sistemine ait belirtiler gösteren, ölümle sonuçlanan çok bulaşıcı bir hastalıktır. Bu nedenle hayvan sağlığı ve halk sağlığının korunması, güvenli hayvansal üretim yapılması ve uluslararası ticaretin sürdürülebilmesi amacıyla; 

     Sakarya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nde 23.01.2017 tarihinde "Kuş Gribi Hastalığından Ari Bölgelerin Oluşturulması ve İlanı Hakkında Talimat" ve ''Ticari Etlik Ve Yumurtacı Kanatlı İşletmeleri Biyogüvenlik Talimatı'' konulu toplantı düzenlenmiştir.

     Sakarya İl Müdür Yardımcısı Ali Ulvi ÖZERDEM başkanlığında düzenlenen toplantıya Sakarya ilçe müdürleri, ilçe müdürlüklerinde ve kanatlı sektöründe çalışan Veteriner Hekimlerin katılımı sağlanmıştır.

        Toplantıda kuş gribi hastalığıyla mücadele stratejisi, hastalık görülmesi durumunda alınması gereken tedbirler ve kanatlı hayvanların söz konusu hastalıktan korunma yollarıyla ilgili yürütülen ve yapılması gereken çalışmalara dair bilgiler aktarılmıştır. Ayrıca Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürlüğü'nde görevli Veteriner Hekim Özkan DEMİRCİ ilgili konular hakkında sunum gerçekleştirmiştir.

''