17.2.2017 / Gösterim Sayısı : 634

Tarımsal Nüfus Gençleşiyor, Kurs Programları Başlıyor...

#Tarımsal Nüfus Gençleşiyor, Kurs Programları Başlıyor..

   Gençlere modem tarım yöntemlerini öğretmeyi, hayvancılık ve bitki yetiştiriciliğinde verim düzeyini minimum masrafla arttırma konusunda bilinçlendirmeyi amaçlayan tarım kursları başlıyor. Türkiye İş Kurumunun desteği, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Türkiye Ziraat Odaları Birliği işbirliği ile yürütülmekte olan "Tarımsal Nüfus Gençleşiyor Projesi'' kapsamında 2017 yılı içerisinde Sakarya'da 500 kişilik tarım kursu düzenlenmesine ilişkin protokol imzalandı. Kurs programları, Milli Eğitim Bakanlığının onaylı modüler eğitim programları çerçevesinde düzenlenecek ve programları başarı ile bitirenler sertifika almaya hak kazanacak.

     Kurs programları, Sakarya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün alanında uzman Ziraat Mühendisleri, Veteriner Hekimleri, Ziraat Teknikerleri ve Veteriner Sağlık Teknikerleri tarafından teorik ve uygulamalı eğitimler olarak düzenlenecektir. Ayrıca, kursiyerlerin en az ilkokul mezunu ve 16-40 yaş arasında olması gerekmektedir.

    Sakarya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nde 15.02.2017 Tarihinde gerçekleştirilen imza törenine;  Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mehmet ERDEMİR, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Tekin KAYA, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Yardımcısı İsmail KAYA, Akyazı Tarım İlçe Müdürü Murat DİLEK, Karasu Tarım İlçe Müdürü Mehmet YILMAZ, Kocaali Tarım İlçe Müdürü Bekir AYDIN, Sakarya Ziraat Odaları İl Koordinatörü ve Akyazı Ziraat Odası Başkanı A.Şener BAYRAKTAR, Karasu Ziraat Odası Başkanı Selami ARIK, Kocaali Ziraat Odası Başkanı Tamer TUNCA katılmıştır.

    Sakarya Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mehmet ERDEMİR, "Tarımsal Nüfus Gençleşiyor Projesi" kapsamında verilecek olan eğitimlerin Sakarya çiftçisine sağlayacağı katkıdan, çiftçiler arasında yatay ve dikey bilgi akışı sağlanıp uygun üretim teknikleri kullanılarak verim ve verimliliğin arttırılmasından, çiftçi tecrübesi ile teknik bilginin bir araya getirilmesinden, araştırma-yayım-çiftçi bağının güçlendirilmesinin öneminden bahsederek; uygulamada oluşabilecek hataların önüne geçilmesi için bu tip eğitimlerin devam ettirilmesinin gerekliliğini vurguladı. Ayrıca ERDEMİR söz konusu projenin, Kırsal Kalkınma Destekleri kapsamında yürütülmekte olan "Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi" programına ön hazırlık niteliğinde olduğunu da belirtti.

    Sakarya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Tekin KAYA, İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulumuz tarafından tarımsal nüfusu gençleştirmek ve tarımsal üretimi artırmak amacıyla Arıcılık, Süt Sığırcılığı, Hayvan Besiciliği, Fındık Yetiştiriciliği ve Meyve Ağaçlarında Budama gibi tarımla ilgili alanlarda istihdamın destelenmesine yönelik olarak kurs programlarının düzenlenmesinin uygun görüldüğünü belirtmiştir.

''